Рівненська область

ПШБ с. Прислучі
 ПШБ с. Яцьковичі
 ПШБ с. Яринівка

Ми живемо в дуже непростий період історії. Він є непростим не лише з позиції політика чи економіста .Сьогодні ламаються старі уявлення про світ і місце людини в ньому. Наблизитися до розуміння завдання людини в цьому світі, сформулювати мету її життя у всі часи допомогла віра в Бога . Так склалося , що багато десятиліть в нашій країні народові насаджувався атеїзм .І тільки з часу становлення України незалежною народ отримав можливість повернення до релігії , можливість відвідувати церкву , задовольняти свої духовні потреби .
Саме в цей час мене зацікавило питання : чому люди стали будувати церкви? А в багатьох селах містечках відбудовуються раніше зруйновані храми . Чому вони відбудовують саме церкви , а не палаци чи інші будівлі ? Адже вони мають історичну цінність. Саме цій темі і присвячене моє дослідження.
В районній газеті " Надслучанський вісник " час від часу друкувалися деякі відомості про церкви . Проте ця інформація мене не задовольнила. І ось до моїх рук потрапила книга М.І.Теодоровича " Історико - статистичний опис церков і приходів Волинської єпархії", надрукована в Почаєво - Успенській Лаврі 100 років тому. Звичайно , це був не оригінал, книга була пере фотографована і зберігається в головного редактора газети Б.Т.Боровця. В цій старовинній книзі зібрані відомості про церкви допомагають побачити історію нашого краю, дають уявлення про життя людей .
Моє враження від читання опису було великим, я дізналася , що майже в кожному селі на той час була церква, а зовсім недавно церкви знищували . Була церква і нема ....
Чому ? Саме слово знищення вже бентежить душу. А знищення духовного храму - горе багатьох людей, бо українці глибоко віруючі люди . Люди старшого віку говорять , що при кожній церкві є свій ангел, а якщо церква зникає - ангел покидає землю. Дуже прикро ,що радянська влада не розуміла цього, руйнувала і нищила церкви під час боротьби з релігією .Статистика свідчить , що в 1958 році в Україні було закрито 64 церкви , в 1959-260 , у 1960-747, у 1961 -997,1962-1944 церкви.
В Березнівському районі на час встановлення Радянської влади було чимало духовних храмів . Тільки жителі Березного могли задовольняти духовні потреби в двох православних храмах, римо-католицькому костелі, п'ятьох синагогах. Євангельські християни - баптисти збудували молитовний будинок . Кожна людина могла відвідати храм, який був для неї святинею .
Та влада вважала ,що важливіше знищити церкви і вбити віру людей у Бога, релігія, на думку більшовиків, є " Опіумом для народу", з яким необхідно вести непримиренну боротьбу, і тільки тоді настане міфічне "світле майбутнє". І ця боротьба розпочалася:
Церковні споруди віддавалися під склади , будинки культури , за допомогою динаміту зносилися в повітря, часто матеріал із зруйнованих храмів використовувався на будівництві житлових будинків ...
Не дивлячись на тяжкі випробовування, народ відлучити від віри, Бога не вдалося. Підтвердженням цього є відбудова церков в роки після розвалу СРСР.
Прекрасно, коли народ знає свою історію, я хочу думати, що моя робота допоможе ліквідувати "білі плями", яких ще є чимало на карті Надслучанського краю .
Працюючи над роботою, я часто зустрічалася з старожилами , які розповідали мені про минуле, працювала з матеріалами преси, відвідувала Березнівський краєзнавчий музей .
Чимало мені розповіла Касія Миколаївна Черниш, 1906 року народження, дочка священика Різдво - Богородицької церкви м. Березного за часів панської Польщі.
Тому і першою буде моя розповідь про цей храм, людину, яка вірою і правдою служила народові.
Різдво - Богородицька ( в народі Селецька) церква була збудована на Горці, на найвищій горі на березі річки Случ. Священиком цієї церкви був поставлений Микола Павлович Бухович. Він народився в сім'ї священика на Волині, там і закінчив духовну семінарію . Спочатку працював вчителем біля м.Луцька, дуже любив співати організовував хор , з яким їздив по навколишніх селах і давав концерти .Царський уряд заборонив Буховичу працювати вчителем . Після цього він стає священиком в Березному . М.П.Бухович був високоосвіченою людиною , переклав з латинської на українську мову всі богослужіння , службу проводив тільки рідною мовою , маючи за це шану від людей та переслідування з боку влади . Священик мав велику бібліотеку , власноручно оформив альбоми , які розповідали про творчість Лесі Українки , Івана Франка , Тараса Шевченка , діяльність М.Грушевського . Родинне життя М. Буховича було дуже непростим: молодою трагічно загинула його дружина і турбота про трьох доньок лягла на батькові руки . За часів панської Польщі М.Бухович стає натхненником осередку "Просвіта "( 1920 рік ) . Він глибоко знав історію України , з радістю передавав свої знання молоді. Під його керівництвом просвітяни організовували хор , драматичний гурток , роботу читальні.
В страшному 1933 році , дізнавшись про голод в УРСР ,просвітяни провели схід жителів селища і організували збір зерна . Проте радянські прикордонники не пропустили цей вантаж, запевняючи супроводжуючого , що ніякого голоду в Україні немає .
За Центральної Ради М.Бухович листувався з професором І.Огієнком , який тоді був міністром освіти .
В 1938 році за просвітницьку діяльність отець Микола потрапляє в концтабір Березу Картузику . Щоб уявити , куди він потрапив , наведу декілька речень з книги В . Щеглюка "Як роса на сонці" : " Концтабір був створений у червні 1934 року спеціально для українців, які вели боротьбу за вільну Україну. Там спали без сінника, на политій водою підлозі з цементу. Через кожні дві години поліцай будив в'язня , бив гумовим чи дубовим києм . В'язні в карцері отримували в день 350 грамів хліба і літр води ". Після перебування в тюрмі отець Бухович тяжко захворів і на 73 році життя помирає . Це трапилося в 1945 році.
Історія Різдво-Богородицької церкви мало чим відрізняється від долі отця Буховича .Після возз'єднання західноукраїнських земель з УРСР , церкву було підготовлено до зносу . Проте прихожанам вдалося її врятувати . Та під час наступу німців радянські війська спалили церкву, яка мала дуже високу дзвіницю , і яку фашисти могли використати як пункт для спостережень . Залишки мурованих стін пізніше були зірвані .
З "Історико-статистичного опису церков і приходів Волинської єпархії " дізнаємося : " Копії метричних книг зберігаються з 1830 року, сповідні відомості - з 1846 року . Землі : садиба 2 десятин , ріллі 21 десятина , сінокосу 8 десятин , всієї церковної землі 92 десятини . Ця земля провірена в 1972 році землеміром Вольфом . Мається однокласне училище , де місцевий священик займає посаду законовчителя Села : Городище , за 1 версту , Лізяно за 3 версти , Вітковичі за 5 верст . Дворів 240 , прихожан 896 душ , євреїв 8 сімей ."
Свято-Миколаївський храм
(Церква в ім 'я святителя і чудотворця Миколая )
У 1845 році поміщик Михайло Леонійович Корженівський на відстані 1,5 версти від Селецької церкви збудував церкву в ім'я святителя і чудотворця Миколая . Ця церква збереглася до наших днів . Ось які відомості про церкву святого Миколая дає М.І.Теодорович : " Копії метричних книг зберігаються з 1711 року ,сповідальні відомості з 1818 року . Землі : садиба з городом з 4 десяти , ріллі 34 десятини , сінокосів -6 десятин . Притчу надано право на рубання лісу , але в даний час поміщиком Малинським воно заборонене ".
Далі дізнаємося про заробіток церковнослужителів : священик -300 крб., псаломник-50 крб., просфорник -15 крб. При церкві працювало однокласне народне училище Міністерства Народної освіти . З "Опису " дізнаємося ,що в Березному 6 січня , 9 травня, 8 вересня відбувалися ярмарки , що є свідченням розвитку торгівлі , господарства в нашому краї . До приходу Миколаївської церкви належали слідуючи села : Білка за 7 верстов , Теклівка за 1,4 версти . Дворів 220, прихожан-1798, римо-католиків - 66 , євреїв - 2171 чоловік . Церква збудована з каменю, з дзвіницею.
В 1869 році церкву покрили залізом , пофарбованим мідянкою. Храм хрестоподібний з одним центральним куполом та одним престолом , іконостас столярної роботи трьохярусний з різьбленими колонами .
Восени 1994 року під підлогою кочегарки Свято-Миколаївської церкви було знайдено рукописні церковні книги, документи більш як столітньої давності. Серед них "Обьіскная книга", розпочата у 1837 році і доведена до 70тих років минулого століття , в якій записувалися дані про тих ,хто одружувався. Був тут головний опис церковного майна за 1889 рік , книга обліку тих , хто сповідався і причащався за 1885 рік . Збереглися "Волинські Єпархіальні відомості " за останні десятиліття 19 і початку 20 ст.. Ці документи минулого перебувають у розпорядженні настоятеля храму о.Адама .
Хочу розповісти про один цікавий документ - "Обыскную книгу" , яка стосується шлюбних справ . Відповідно до указу "Его Императорского Величества , Самодержца Всеросійского" і вказівки "Изь Святейшого
Правительствующего Синода " в кожній церкві мали вестися без " упущений" за певною формою "Обьіскньіе книги " В цю книгу записувалося все , що виявлялося в результаті шлюбного " обьіска". Зокрема, дані про нареченого :прізвище , ім'я , по батькові, його звання або чин , віросповідання , з якого села родом. Ті ж дані вносилися про наречену. Обов'язково записувалося чи прийшли вони до шлюбу за своєю згодою та згодою батьків'. Вказувалося ,чи достатній для шлюбу їх вік , чи " между ними духовного или плотского Юродства и свойства, возраняющего по установленню Святой Церкви нет".
Обов'язково мало бути зазначено " жених хол ост или вдовь после першого брака или второго ". Теж саме писалося про наречену .Щоб обвінчатися , наречений і наречена мали представити певні документи , зміст яких теж заносився в книгу . Так , коли наречений був на військовій службі чи дворовий , він мав подати в "подлиннике" дозвіл на одруження від свого начальства чи власника. Якщо наречена була з іншого приходу, то вона подавала про себе дані від своєї духовної особи . Коли хтось із шлюбної пари належав до іншої віри , то потрібен був указ консисторії " с преписанием горазрешенія архірейсько сего брака".
Ще одна деталь ,яка знаходила відображення в книзі . Під час обряду оголошував трикратно , що перепон для цього шлюбу ніяких немає . Якщо ніхто з присутніх не заявляв протилежного ,то вінчання продовжувалося . І про результат обряду теж робився відповідний запис . Про те ," что все справедливо сказано о невесте и женихе , утверждают два или три поручителя своїми подписями . Если же окажеться что ложньїм , то подписавшиеся повинні за то суду по правилам церковньїм и законам гражданським ."
На завершення "Обьіска" ставилися власноручні підписи тих , хто його проводив : " оной же Церкви Священник , Дьякон, Дьячок и Пономарь с означеним имени ,отчества, фамилии . "
Я підрахувала , що 1839 році в Свято-Миколаївському храмі відбулося 5 вінчань , в 1840-4 , в 1841-11, в 1842-2 , в 1843-17 , в 1844 -10 . А всього за десятиліття з 1838 по 1848 роки обвінчалося в цьому храмі біля 100 пар.
На мій погляд ,цікавим є інший документ " Прошеніє " селянина з с.Білки на дозвіл одружити сина : Его преосвященству Преосвященнейшему Витали Єпископу Острожскому Викарию Волинському и Кавалеру Милостивейшему Архипастьірю Ровенського узда Березновского прихода деревни Белка крестьянина Василия Леонтьева Лесака. "Прошение
Достигнув глубокой старости и не дождавшись помощи в семействе, потому что старшие умерли я по милости Господней дождался единственного сина женить ,котрому , как мне кажеться , исполнилось совершеннолетие в семь году , но священик расмотревши по церковньїм книгам метрикам обьявил мне , что недостает моєму сьіну до совершенньїх лет 5 недель . Но так как жена моя Домкиния совсем упала на силах , я вознамерился для ее помощи пойменованого свого сьіна Кирила и уже с помошью Божей отьіскал невесту , а по сему слизно прошу разрешить нашему священнику благословить брак мого сьша Кирила в настояний мясоид и о сем ниспослать на руки всемилостийшою отеческую
Архипастирскую резолюцию . За неграмотного Василия Лесака по личной його просьбе подписался писавший сія прошения Константин Андреев . 1880-го года 22-го дня Березное ".
У "Відомостях про церкву " за 1902 рік , які теж були знайдені, приходський священик Августин Афанасієв Дубинський свідчить, що дворів до Свято-Миколаївської церкви вже було 301 , а прихожан - 2348 душ . В 1901 році було збудовано каплицю в ім'я святителя Миколая в церкві Березного . Історію православної каплички розповіла мені жителька нашого селища Луцик Людмила Микитівна , 1928 р-н. її дідусь Пилип Марков народився в 1870 році, був круглим сиротою, але мав велике бажання вчитися, працював землеміром. Земство виділило йому землю на хуторі Шеманиха .Наявність в землі глини і піску дала можливість збудувати цегельню , яка давала прибутки .
На території сучасного скверу в центрі Березного в дев'ятнадцятому ст. було міське кладовище . На початку XX ст. воно вважалося недіючим ,деякі жителі намагалися будувати оселі на території кладовища . Щоб запобігти цьому і зберегти пам'ять про померлих людей , П.Марков вирішив збудувати капличку за власні кошти .
Розповідають , що таких капличок в Україні було всього дві . Щороку на весняного Миколу біля каплички відбувався хресний хід , кожен бажаючий міг в ній помолитися . Жителі нашого містечка пам'ятають П.Маркова за його добру справу . Прослужила капличка людям до середини 60-тих років ,і в одну із хвиль боротьби з релігією була підірвана.
Дякуючи священику Афанасію Дучинському далі з "Відомостей " дізнаємося , що з 1875 р. при Миколаївській церкві діяло однокласне училище , аз 1902 р. Відкрито Двохкласне , в якому навчалося 55 хлопчиків та 20 дівчаток з приходу . На закінчення Дубинський стверджує :" в приході ніяких розкольничих і сектантських ученій не існує, уклону до латинства немає ." Я намагалася встановити імена священиків , Миколаївської церкви , але до 1949 р. церковні архіви не збереглися . З 1949 по 1952 рік настоятелем церкви був отець Сагайдовський Олександр, з 1952 по 1955 - отець Тубілко Антоній ,з 1955 по 1972 - Фабіанський В'ячеслав , з 1972 по 1976 - Вітчук Стефан, з 1976 по 1978 протоієрей Голда А/іа/інарій , з 1978 по 1980 - Кравчук Юрій , з 1980 року по даний час -Бондар Адам .
Святинею церкви є ікона великомучениці Варвари , яку в 1850 р. подарували солдати Драгунського полку і збереглася до нашого часу.
В 1886 р. на кошти прихожан було придбано 5дзвонів . Найбільший вагою 1 пуд 11 фунтів .Решта -вагою в 12фунтів . В 1890 р. куплено за престольний семисвічник , ціною в П О крб. У м. Харкові . До 1913 р. придбано металеві хоругви . В 1906 р. запасні солдати Березного пожертвували Свято-Миколаївській церкві Ікону Преподобного Серафима Саранського вартістю 34 крб. Селяни м. Березного , які виїхали в Америку , в 1916 р. подарували ікону Почаївської Божої Матері в сонячному сяйві і срібній ризі , яка опускається над Царськими воротами . В 1923 р. прихожани змогли придбати новий дзвін , вагою 6 пудів 10 фунтів .
Історія Свято-Миколаївського храму свідчить про те , що протягом багатьох десятиліть він був не лише релігійним центром , а й осередком культури в Березному , зокрема - освіти й книжності.
Церковні дзвони ... Мабуть важко знайти людину , яка б , почувши їх спів , прислухалася до чарівної гармонії , у таємничого змісту . З прадавніх часів дзвін відбивав час , кликав на свято , збирав на раду , попереджав про напад ворога ,сповіщав про перемогу над ним . За народними переказами ,дзвони могли оберігати від грому , лихого повір'я чи злої сили . Тож без дзвонів не обходилося жодне село - вони були і оберегом , і вісником , і джерелом виховання почуття прекрасного.
Збираючи матеріали про історію церков , я почула незвичайну історію церковних дзвонів с.Князівка , закопаних у роки війни і віднайдених в 1990 р.
Як свідчить "Опис" М.І.Теодоровича, церква у селі збудована на кошти мирян у 1783 р., були в ній і дзвони . А коли прокотилася поліським краєм перша світова війна , пішли князівські дзвони на переплавку . Пройшла війна і потягнулися душі селян до храму , а він-німий . І зібралися люди по копійчині на дзвони . Старожили розповідають , що наприкінці 20-х років нашого ст. пан Малинський дав селу "Одруб" лісу в 24 квартали , і коли постало питання про дзвони , селяни вирішили пустити на продаж громадський ліс . Покупцем став підприємець Мазуркевич , який займався добуванням смоли . Взяли за ліс 25 тисяч миколаївських золотих . Дзвони обійшлися в 2 тисячі , решту поділили між громадою . І знову дзвін полинув над селом , та не довго ним втішалися люди - прийшла нова війна .
З розповіді старожила с. Князівка С.С Легкобита : "Поширилася селом чутка , що фашисти дзвони по церквах знімають . На переплавку . Селяни не стали чекати нового грабунку , жителі села С.О.Грач ,О.Ф.Іллюк , Т.Д.Іллюк , М.А.Легкобит , І.Д Химин сховали церковні дзвони і дали обіцянку не виказати місце схову.
Після війни влада намагалася дізнатися про дзвони , щоб забрати з села цінний матеріал , особливо ретельними розшуки були в 1951-52 роках . Землю в селі протикали шпилями , обіцяли грошові винагороди , але надійно оберігали таємницю .
В 60-тих роках ставлення до релігії трохи " пом'якло " С.С.Легкобит пішов на пораду до батюшки чи не час повісити дзвони . Проте вирішили , що слід почекати .
Коли на місці спаленої на поч. 80-тих років церкви ( збудованої без єдиного цвяха в 1785 р. на кошти прихожан і названої в ім'я Святителя і Чудотворця Миколая ). Виросла нова , люди вирішили дістати дзвони . Але на цей час відійшли в потойбічний світ ті, хто ховав дзвони , один лише С.Легкобит приблизно знав це місце , бо в середині 60-тих років сказав йому про це старий батько .
За допомогою військових з борбшукачами вдалося відшукати церковні цінності . Відкопали 5 дзвонів , від великого , майже 200 кг. до маленького , схожого на той , яким до школи скликають дітей . А що вже звук в них-то просто диво ! Через декілька днів після знахідки , на свято Миколи , відбулося перше богослужіння . Скликали на нього жителів Князівки та навколишніх сіл врятовані дзвони . У їх передзвоні вчувалися голоси тих , хто доклав так багато сил, щоб вони заговорили . Тільки б ніколи ці дзвони , як і всієї України, не били на сполох.
Викликає інтерес історія церкви с.Голубне. В районній газеті від 14 червня 1995 р. в статті "Голубному-чотири століття " читаємо : " А тепер звернемося до архівних документів . Читаємо за 1798 р." Відомість єпархії Житомирської губернії Волинської , повіту Ровенського ". В с. Голубно церков Святой Живоначальной Троицьі. К одному приходу принадлежат селения Данчимост, Голубно: дворов-62 , муж.-251, жен.-231. Данчимост: дворов - 61 , муж.-500. жен.-463". Бачимо, що в селах однакова кількість дворів , а населення в Данчимості в 2 рази більше . Можливо , в Данчимості сім'ї були більш багатодітні. Населенню Голубного важко було утримувати священика , тому до нього приписали С.Данчимост .
Але вже у "Ведомостях церквей Ровенского уезда " за 1860 р. зазначено , що Голубнівська церква приписана до приходу с. Яблуне . І вже з " Церковно-метрической книги " за 1884-87 р. довідуємося , що в Голубному народилося 13 дітей за 1884 р., а 15 - за 1885 р.. Проте мусимо пам'ятати , що в цю книгу заносилися лише діти православних . Таїнство хрещення здійснював священик Яблучного Сімеон Ілавінський і дячок Ф.ЛІхницький. Про церкву в с. Голубне в " Історико-статистичному описі церков і приходів Волинської Єпархії читаємо : " деревянная , совмесно с такой же колокольнею , крепка .В 1882 г. Справлена , и при чем покрита сибирским железом , покрашена внутри и с наружи . Утверью и Богослуж. Книгами достаточна земли находяться под лесньїми зарослями и не приносять притчу пользьі . По качеству гранта земля песчанная .болотистая . Крупьіе землевладения помещика Жилок ". В селі була церковно- приходська школа . Багато років церква була серцем села , до неї люди йшли в часи радості та горя , віра допомагала селянам жити , працювати , вірити в майбутнє . Та настав 1971 рік , рік , коли за вказівкою райкому партії старовинну церкву в селі було підступно спалено . Влада не хотіла визнати , що насильницькими методами народ від Бога не відвернеш і продовжувала свою чорну роботу.
Трагічною була доля Яблунівської церкви , збудованої в 1802 р. Прихожани збудували її на свої кошти міцну , дерев'яну , з дзвіницею. В той давній час в селі школи не було , на навчання діти ходили в народне училище в Березне за 11 верст . Село на належало до володінь великого землевласника І.М.Рибчинського . В селі крім православних жили католики , німці - лютерани , євреї.
В 1980 р. було прийняте рішення про знищення Яблунівської церкви в Березнівському РК партії. Все село вийшло на захист храму . Люди взялися за руки і не підпускали руйнівників . Селян залякували , але люди не розходилися навіть вночі . На ранок представники влади з'явилися в селі з озброєними працівниками міліції, людей грубо розігнали , а церкву зруйнували .
Справжньою окрасою Березного був Римо-Католицький костел , збудований в середині ХУ1 ст.який належав до Тучинської парафії. В 1960 році він був підірваний ,руїни , які збереглися до наших днів нагадують про абсолютну бездуховність тодішньої влади .
До найдавніших церков Березнівщини відносяться Бистрицька (1734 р.), Полянська ( 1842 р.) .Балашівська ( 1850р.),Лінчинська (1878 р. ),Погоріловська ( 1943 р.).
З цього робимо висновок , що в кожному селі ,люди прагнули мати духовний храм , який був для них святинею , давав сили до життя , утримував від недостойних вчинків.
То чому ж так часто знищувалися духовні храми ? В 1969 р. руйнують церкву в с.Моквин , с. Хотинь. Що це ,ненависть до всього святого , чи прагнення прозвітуватися що в районі живуть і працюють лише атеїсти ? Та ,напевне, і організатори і виконавці цих варварських вчинків не вірили в правоту своїх дій , просто вислуговувалися перед керівництвом .
Під час Великої Вітчизняної війни фашисти спалили церкви в селах Михали , Губков . Трагедія в Губкові сталася 2 червня 1943 р., німці наскочили на село , людей зігнали до церкви і підпалили її. В полум'ї загинув священик Венедикт Корницький , псаломщик Борис Петрів , діти, жінки . Так чинили вороги , вороги українського народу , церкви , віри і добра . Історія підтверджує , що віру в Бога не знищити ніколи і нікому . На захист цієї думки наведу лише один факт: за час існування незалежної України в районі будується 29 церков . Вже діють нові церкви в селах Білка , Кургани , Моквин , Хотинь , Яблуне , Городище , Горлівка , Князівка , Голубне , Михалин , Губков , Вітковичі . В інших будівництво продовжується . Люди , не дивлячись на тяжке матеріальне становище , будують церкви на власні кошти , часто допомагають Сільські Ради , КСП.
Із будівництвом церков зростає у народу віра , що відійдуть в минуле страшні часи , коли на українській землі нищилася церква , віра та віруючі . Багато трагічних сторінок в історії мого народу . Інколи я думаю , що Бог випробовує нашу віру , стійкість , мужність , відданість . Я дуже хочу вірити , що всі ми з честю витримаємо всі випробовування і залишимося українським народом, мужнім і ніжним, стійким і мрійливим , самовідданим і віруючим.
Доля церков Березнівщини складна і трагічна . Церкви будувалися і руйнувалися , переживали радісні та трагічні події. Хоч якою складалася доля церкви , люди не втрачали віри в Бога . Я гадаю ,що молодь , мої ровесники добре сприймуть мою розповідь , адже якою була доля церкви , такою була доля України . Старшим людям ці події відомі , але є молодь , якій необхідно знати історію , світлі і трагічні сторінки її , бо тільки знаючи історію ми можемо називати себе народом . Доки живе історична пам'ять - доти житиме народ , моя Україна . І ще одна думка , на яку мене навела ця робота : які великодушні наші люди ,котрі протягом віків зазнавали утисків за віру , бо не озлобилися , мудро оцінюють минуле , готові зробити все , щоб в Україні панували мир , спокій , щоб ніколи не вернулося лихо , яке довелося їм пережити.

Пастушок Тетяна

Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей

Надрукувати сторінку
МЕТА - Украина Український портал Rated by PING Портал Укрнет Google Yandex

Copyright © 2007-2015 БЦСПШБ.