34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr


 Березнівська ЦРБ
 Березнівська ЦРБ
 Бібліотека-філія
 Бібліотека-філія
 Бібліотека-філія
 ПШБ смт. Соснове
 ПШБ с. Городище
 ПШБ с. Білка
 ПШБ с. Маринин
 ПШБ с. Голубне
 ПШБ с. Грушівка
 ПШБ с. Зірне
 ПШБ с. Князівка
 ПШБ с. В. Поле
 ПШБ с. Моквин
 ПШБ с. Малинськ
 ПШБ с. Бронне
 ПШБ с. Балашівка
 ПШБ с. Друхів
 ПШБ с. Кургани
 ПШБ с. Прислучі
 ПШБ с. Яцьковичі
 ПШБ с. Яринівка

На коровай збираються тільки замужні жінки, жінки , які є в парі. А розведені, вдовиці на коровай не йдуть. Присутні на короваю обов'язково повинні бути хрещені батьки.
Вечір проходить таким чином. Батько хрещений суче воскову свічку біля печі поки в ній горить вогонь. Мати хрещена замішує коровай, а дівчата плетуть вінок молодій і чекають бахуру (хлопців).
Рідна мати вибирає поміж жінок коровайниць. Має бути не парне число (п'ять, сім, дев'ять). Кожній роздає по фартуху і хустці. Хустки зав'язує на голову. Усі стають кругом стола і моляться "Отче наш" та замикають двері. Хрещена несе миску з водою, в якій коровайниці миють руки, потім витирають фартухом. Потім хрещена посипає стола мукою. А в кутку хати чи на печі стоїть коровай, при цьому, коли його замісили і поставили щоб підійшов, його ставляють на подушку і накривають вишитим рушником. Тепер, коли його треба випікать, хрещена повинна добре вимісити тісто і за один раз набрати тільки тіста, щоб якраз було на коровай. Це все робить хресна з двома помічницями, а інші жінки робили з тіста листочки, квіти, пташечки. Убирають коровай обов'язково житом і калиною та випеченими виробами. Сам коровай ставляють на лопату і саджають у піч. Піч закривають, а лопатою б'ють по комину і дверях.
А ще запікали шишки ( це гілочки висушені і обкручені тістом).
Потім хрещена несе знову ту саму миску і коровайниці миють руки. Миску з водою несуть під плодове дерево і виливають, а миску кидають через хату і дивляться, як упаде миска, тобто ворожать хто народиться - хлопчик чи дівчинка. При цьому обряді співають пісні і мало говорять.
Після короваю ждуть бахуру. А дівчата плетуть молодій вінка з барвінку, роблять квітки. Бахура - це коли до молодої приходить молодий з хлопцями. Їх запрошують за стіл і разом з дівчатами вечеряють. Хлопці з дівчатами танцюють і розходяться.
День весілля. Родина молодої збирається до хати молодої, а молодого - до хати молодого. Називаються вони сватами. Рід молодого йде до молодої. Там дружка роздає квітки, стрічки, банти за гроші.
Банти тільки для незамужніх. Квітки приколюють нежонатим на ліву сторону, а жонатим на праву. Також перев'язують хрещених батьків. Молода своїх і хрещених молодого. Жінок хустками чи тканиною, а чоловіків рушниками. Тоді йдуть в церкву до вінчання. Вони будуються в колону. Попереду молоді з хлібом. Батьки молодої обсипають їх три рази за годинниковою стрілкою зерном, хмелем, цукерками. Перед молодими старший маршалок хрестить дорогу.
Після вінчання дві родини йдуть до молодої. Маршалок обводить молодих кругом стола тричі і садовить на посад. І за стіл сідає рід молодого.
Сідають за стіл три рази(тобто три заходи). На другий захід старший маршалка бере свій рід та йде до додому по коровай. Забравши весь рід молодого із короваєм приходять на двір молодої та міряють, чий гарніший та вищий коровай.


Назад


Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей
Рівненська обласна бібліотека для дітей


Надрукувати сторінку
МЕТА - Украина Український портал Rated by PING Портал Укрнет Google Yandex

Copyright © 2007-2015 БЦСПШБ.