НАШІ КООРДИНАТИ
34600, Україна, Рівненська область
м.Березне, вул.Будівельників, 4
Тел. (03653) 5-45-19

ІСТОРІЯ
Березнівської загальноосвітньої І-Ш ступенів
школи № 2
Короткий екскурс в минуле засвідчує, що 1865 року в містечку Березне було відкрито парафіяльну школу, в якій навчалось 20 учнів. Даний заклад містився в дерев'яному пристосованому приміщені на дві к. шсні кімнати на території нинішнього райвійськко мату.
З цього часу бере початок історія освіти району, а також історія нашого навчального закладу.
1875 року після майже десятирічних клопотань було відкрито однокласне міністерське училище з трирічним терміном навчання. Мирський схід містечка виніс "приговор" про створення даного закладу ще 1966 року. Першим вчителем училища був Яків Загорський.
А завідуючим- Мартин Іванович Марценковський. З його ініціативи в 1902 році було побудовано приміщення школи над річкою Случ> в якому відкрили двокласне міністерське училище з п'ятирічним терміном навчання. Як свідчать очевидці, граф Малинський подарував ліс на хату Мартину Івановичу Марценковському, проте власної оселі той не звів, а лісоматеріали знадобились для побудови школи, яку до того часу традиційно почали називати Білою. Завідуючим двокласного училища спочатку і був М.І.Марценковський, деякий час вчителем у школі працював його син Євген Мартинович. Навчання в двок.іасній школі велося російською мовою. З 1917року по 1920рік з тимчасовими перервами працювала вища початкова школа з українською мовою навчання.
У вересні 1920 року містечко Березне у складі Західної України відійшло до поміщицька - буржуазної Польщі Навчання в школі почали вести польською мовою. Для дітей поляків в 1935 році було збудовано нове двох.поверхове приміщення школи, яке прикрашала червона черепиця. Серед населення цей заклад почали називати Красною (Червоною) школою.
Після 1939 року вона реорганоована в Українську гімназію, під такою назвою працювала і в роки Другої світової війни, після якої поетапно приймала назви Березнівська семирічна, восьмирнна, середня, загальноосвітня І-Ш ступенів школа № 1, а згодом Березнівська гімназія.
В центрі директор школи поляк Сковронський, який керував закладом з 1935 по 1939 рік, в 1939 році його заміни в польський націоналіст Хрус-тальов. Основна частина вчителів в той період була польського походження, зокрема Кунцевич (вчитель біології), Якубовський (вчитель математики), Веховський (вчитель польської мови), Наконечна (вчителька історії польської держави) та інші До Білої школи ходили діти українців. На фото в центр Ь у вишитій сорочці учень сьомого класу Мірко Васильович Пастушок, українець, уродженець містечка Березне, який довгий час працював учителем історії в освітніх закладах нашого міста. В кінці 30-их років минулого століття в Березному 75 % населення було неграмотними. Приблизно 1937 рік.
На ганку в центрі директор Сковронський. В школі навчалось майже 200 учнів.
Напис на школі зроблений польською ("SZКОІА РОWSЕСНNA") та українською ("ШКОЛА ЗАГАЛЬНА") мовами.
1939 року в Березному була відкрита середня школа, яка функціонувала до початку війни. Під час німецька - фашистської окупації Біла школа на відміну від Української гімназії (Червоної школи), працювала нерегулярно, навчання майже не про водилось.
1944 року в місті була створена одна середня школа, в 1946 році з неї окремо ви ділилась початкова школа, яка розмістилась в приміщенні біля річки Случ (сучасне приміщення відділу освіти Березнівської районної державної а дміністрацй).
Директорами школи в той період працювали Федір Іванович Воловодик, потім Марія Іллівна, Василь Федорович Синщин, Євдокія Варфоломіївна Зайченко.
За багато років заклад неодноразово реорганізовувався, змінював приміщення та назви, але це ще раз доводить, що Березнівська загальноосвітня 1-Ш ступенів школа № 2 веде свій початок з далекого 1865року, з часу відкриття парафіяльної школи в містечку Березне.
19 51 рік Березнівська початкова школа реорганізована в семирріну. , В школі працювало 16 вчителів. Директором була Марія Іллівна, а потім Василь Федорович Синіцин. Згодом шкода була реорганізована в Березнівську восьмирічну трудову політехнічну школу.
Кінець 50 - их, 60-і- початок 70-их років - школа працювала в приміщенні по вулиці І. Франка, 21.
В1953 році школа стала восьмирічною трудовою політехнічною. Зміцнювались традиції закладу, збі-льшувалась кількість учнів... Український райцентр Березне Ровепської області потребував нової сучасної школи, школи в основу педагогічного колективу якої ввійшли б вчителі восьмирічки, школи, яка довгі роки носитиме в масах березнівчан не тільки ім'я "Нова школа", а і гордо, згідно історичних традицій, незалежно від офіційних імен, називатиметься...
"БІЛА ШКОЛА"
Всього за сім місяців на пустирі виросла нова будівля. В місті Березне з'явилась нова школа за номером 2!!!
15 серпня 1975 року колектив тоді ще восьмирічної школи очолив молодий двадцяти восьмирічний амбітний директор школи Віктор Михайлович Єнін. На його долю випало будівництво нового приміщення закладу, закладу, офіційною датою відкриття якого стало 1 вересня
В той час в школі навчалось 1113 учнів, працювало майже 80 вчителів, до прикладу, в 1867 році освіту здобували 32 учні, 17 хлопців та 15 дівчат, в томужроціз грамотою дітей знайомив лише один священик.
Середню освіту в середній школі № 2 у 70 - их- 80 - ихроках XX століття здобували не лише березнівчани, а і діти Зір ного, Кам'янки, Курган, Антонівки, Яблунного, Великого Поля, Яринівки, Гудкова, Більчаків та інших на селених пункт їв райо ну.
Віктор Михайлович згуртував навколо себе досвідчених педагогів, в заклад прагнули потрапити обдаровані учні, батьки без вагань віддавали сюди своїх дітей, школа з кожним роком кращала, облаштовувалась, згодом пустир на межі селища Березне і колишнього села Теклівка став не тільки оазисом знань, а і прикрасою міста. На пустир і зазеленіли молоденькі берези, тополі, клени, дубки, туї, ялини, сосни... В школі виросла ціла плеяда учнів, які стали науковцями, спеціалістами різноманітних галузей народного господарства, майстрами своєї справи, патріотами школи, міста, району, області, України, просто хорошими людьми.
Зараз неможливо перелічити всі конкурси, змагання, турніри, олімпіади, спартакіади інші заходи, в яких за сто сорокарічну діяльність школи брали участь сотні, тисячі наших земляків. Тим паче, неможливо пригадати поіменно всіх тих вчителів та учнів, які по крупинках створювали велику історію " БІЛОЇ ШКОЛИ". Ми не ставимо соб і за мету пригадати все і всіх, ми лише намагаємось висвітлити деякі сторінки історії рідної школи.
Єнін Віктор Михайлович, Заслужений вчитель Украпи, кавалер ордену "Знак По шани", нагороджений медалями, депутат чотирьох скликань районної ради.
Розпочав свій шлях на педагогічній ниві в 1965 році вожатим піонерського табору. В цьому ж році був зарахований студентом фізико - математичного факультету Уманського педагогічного інституту, який успішно закінчив в 1970році Після закінчення ВУЗу працював вчителем фізики в Березнівському районі Рівненської області, з 1975 року - директор Березнівсько ї СШ№ 2.
Як вчитель фізики, автор наукових статей "Інтерференція в тонких плівках" (журнал "Фізика та астрономія в школі" № 4, 1998р.) "Єдиний підхід до вивчення хвильових властивостей світла", "Формування поняття різниці ходу променів як засобу узагальнення розв'язання задач з оптики" (збірник наукових праць Кам'янець - Подільського педагогічного університету, випуск № 5, 1999р.), "Вивчення інтерференції і дифракції світла" (газета "Фізика" № 7, 2000 р.), "Вивчення дифракційної градки в школі", "До питань умов рівноваги та руху у курсі фізики середньої школи" (вісник Чернігівського державного педагогічного університету, випуск № 9, 2001р.), "Роздільна здатність оптичних приладів" (журнал "Фізика та астрономія в школі" № 6,2001р.).
Автор поетичної збірки "Зоре моя" (Державне редакційно - видавниче підприємство м. Рівне).
Віктор Михайлович був переконаний, що кожна людина приходить у світ, щоб стати Людиною, відкрити для себе найвищі цінності - Істину, Добро, Красу. Уже став крилатим вислів: " Усі ми родом із дитинства", та, на жаль, більшість дорослих, потрапивши в суворе і буденне життя, рідко згадують своє дитинство, а більшість його взагалі забувають. Ми ж, педагоги, маємо пам'ятати про це все життя, бо ми вибрані особистості, які мають особливе завдання- допомогти іншим усвідомити сенс свого життя, шукати свій спосіб буття, вчитися розв'язувати проблеми.
Березнівська загальноосвітня І-ІІІ ступенів школа № 2 під керівництвом Віктора Михайловича стала знаним закладом не лише в районі, а і в області. Безліч семінарів, конференцій, нарад інших заходів районного, обласного та Всеукраїнського рівня є свідченням цьому. З роботою школи знайомились не лише педагоги зрізних куточків нашої держави, а і за її межами.
Це і не дивно, адже Мала академія народних мистецтв та ремесел не лише оригінальна ідея формування в загальноосвітньому закладі гуртків та секцій художньо -естетичного спрямування, а і невичерпне джерело збагачення молоді, виховання її в дусі українського патріотизму, набуття учнями перших навичок роботи з різноманітними матеріалами, вивчення традицій мистецького спадку українського народу.
В області немає жодного освітнього закладу з такими багатими традиціями роботи в напрямку військова - патріотичного виховання молоді, як ЗОНІ № 2, учні школи 26 разів вигравали районні, 9 разів були призерами обласних зборів " Заграва ", " Патріот ", перемагали в обласному та були
Славу школи здобували учні - спортсмени, сотні районних, десятки обласних спортивних змагань закінчувались перемогами наших учнів, серед яких є майстри, кандидати вмайстри спорту України.
Ще більше досягнень принесли учні учасники районних, обласних, Всеукраїнських предметних олімпіад, члени секцій Рівненського відділення Малої академії наук. За роки існування середньої школи в її стінах виховано понад сто випускників, що отримали Золоті та Срібні медалі, ще більше учнів отримали свідоцтво з відзнакою за курс базової загальноосвітньої школи.
Немала заслуга в цьому вчительського колективу школи, високе звання Заслужений вчитель України отримали директор школи Віктор Михайлович Снін, вчитель хімії, депутат двох скликань Верховної Ради УРСР Майя Іванівна Котко, вчитель музики Василь Миколайович Хом 'як, звання Заслужений працівник культури України має вчитель музики, керівник єдиного в загальноосвітніх закладах району зразкового дитячого хору Федір Васильович Гощук, вчитель фізики Анатолій Петрович Гребініченко працюючи в школі став Соросівським лауреатом .
Разом з ними багато років в дитячих душах сіяли мудре, добре, вічне вчителі початкових класів Людмила Миколаївна Фоменко, Надія Іванівна Фурсяк, Антоніна Сергіївна Ковальчук, Валентина Миколаївна Токар, Галина Миколаївна Петренко, Валентина Володимирівна Ющук, Віра Миколаївна Семещук, Марія Миколаївна Мелещук, Людмила Павлівна Кравчук, Наталія Валентинівна Крока, Євгенія Михайлівна Карповець, Олександр Дорофійович Дехтяр, Надія Михайлівна Ярмольчук, Світлана Іванівна Ковалик, Тетяна Володимирівна Кардаш, Оксана Ничипорівна Харчук, Зоя Володимирівна Синюк, Любов Степанівна Марчук, Майя Євгенівна Фурсяк, Ольга Романівна Касянець, Ніна Іванівна Верес, Тетяна Данилівна Парфенюк, Ніна Ростиславівна Захарчук, Ірина Олександрівна Шнайдер, Світлана Степанівна Іванова, Іванна Михайлівна Дмитрук, Тетяна Ульянівна Гнатюк, Ніла Калістратівна Федорчук, Ірина Григорівна Козак, Надія Олексіївна Борисик, Ольга Михайлівна Торчинська; української мови та літератури: Галина Володимирівна Мовчанець, Ольга Микитівна Давидюк, Марія Сергіївна Рибчинська (заступники директора різних років), Раїса Григорівна Пінчук, Михайло Степанович Ковальчук, Марія Іванівна Рибачок, Марія Андріївна Антонюк, Тетяна Анатоліївна Клічковська, Ганна Степаньївна Дьігтяр, Ганна Панасьівна Семенюк, Любов Миколаївна Теспюк, зарубіжної літератури: Марія Сергіївна Присяжнюк (заступник директора), Ніна Кирилівна Пелех, Галина Яківна Паценко, Федір Михайлович Федорчук, Наталія Зіновіївна Луцик, Валентина Олексіївна Люблінська, Людмила Андріївна Федорова, Віктор Анатолійович Кардаш; іноземної мови: Світлана Дмитрівна Дудко, Лариса Михайлівна Зінченко, Олена Сергіївна Пахомова, Людмила Леонідівна Каменчук, Євген Мирославович Цимбалістий, Василь Іванович Жилінський, Казиміра Антонівна Онищенко, Тетяна Андріївна Шнайдер; математики: Надія Гнатівна Комашня, Галина Степанівна Балдич, Галина Олексіївна Денисенко (заступники директора різних років), Тетяна Антонівна Драганчук, Тетяна Володимирівна Боровець, Марія Йосипівна Трофимчук, Ганна Тохилівна Житковська, Галина Петрівна Гурін, Лариса Миколаївна Цимбалюк, Олександр Олександрович" Тльїн, Валерій Михайлович Лавренюк, Ольга Костянтинівна Клюймо, Тамара Федорівна Ширко; історії: Василь Михайлович Лишканець (заступник директора), Володимир Володимирович Коспа, Руслан Богданович Потапчик, Дмитро Миколайович Фабіанський, Наталія Олександрівна Трохлюк; хімії: Валентина Григорівна Шевчук, Іван Пилипович Чабелець, Ростислав Іванович Шевчук; біології та географії: Таїса Олексіївна Дяченко, Зоя Марківна Скорик, Ірина Миколаївна Жилко, Олімпіада Максимівна Сіренко, Світлана Опанасівна Гудько, Микола Степанович Хильчук, Михайло Сергійович Старовойт, Віталій Іванович Лашта; фізики: Марія Петрівна Додик, Петро Володимирович Кохно, Володимир Ананійович Заяц, Микола Іванович Антонюк, Борис Феодосійович Якимчук, Юрій Іванович Дем 'янчук, Микола Кузьмович Жилко; трудового навчання, креслення: Микола Григорович Ярмолка, Юрій Миколайович Євтушок, Людмила Андріївна Зінчик, Микола Павлович Ціпан, Ігор Віталійович Мовчанець, Іван Іванович Якимець, Петро Іванович Словінський; фізичної культури та спорту: Марія Єрофіївна Черешня, Володимир Степанович Осовський; музики, малювання, хореографії, інших естетичних дисциплін: Юрій Дмитрович Гурський, Діана Павлівна Балан, Віктор Сергійович Андроіцук, Валентина Василівна Прокоф'єва, Леонід В'ячеславович Фабіанський, Леонід Йосипович Черняхович, Ярослав Анатолійович Яще"ко, Олександр Миколайович Коряцький, Михайло Дмитрович Бабак, Василь Сергійович Шнайдер, з початку введення в закладі допризовної підготовки юнаків навчав і навчає учнів майор запасу Валентин Петрович Ткач. Запишаються відданими своїй праці та учням педагоги, що сьогодні щоденно зустрічають дітей в школі. Серед них вчителі початкових класів: Булавіна Світлана Кирилівна (заступник директора школи з початкової освіти), Євтушок Людмила Володимирівна, Лашта Марія Іванівна, Малиновська Марія Степанівна, Дежнюк Людмила Василівна, Іванова Надія Андріївна, Цильке Людмила Олександрівна, Стародрев Ірина Володимирівна, Лопачук Оксана Василівна, Харчук Наталія Костянтинівна, Дзюба Світлана Петрівна, Бондар Віра Іванівна, Брюханова Людмила Вікторівна, Вознюк Алла Іванівна, Задворна Віра Василівна, Штемпель Євгенія Мусіївна, Тихончук Олеся Миколаївна, Нересниця Людмила Миколаївна, Михальчук Тетяна Миколаївна, Мельник Олена Василівна; вчителі української мови та літератури: Гордієвич Галина Василівна (заступник директора школи з навчальної частини), Ковальчук Галина Ростиславівна (заступник директора з виховної роботи), Дзюба Тамара Анатоліївна, Доцик Людмила Василівна, Кононова Людмила Василівна, Осійчук Валентна Володимирівна, Осницька Віра Сергіївна, Токарець Наталія Петрівна, Чмут Оксана Олександрівна; вчителі зарубіжної літератури та іноземної мови: Боротюк Галина Ларіонівна, Конторук Лідія Іванівна, Мельничук Жанна Володимирівна, Штиба Валентина Андріївна, Базелюк Олена Василівна, Мотруніч Людмила Симонівна, Протасе-вич Лариса Карпівна, Случак Євгенія Порфирівна, Ящук Дмитро Йосипович, Данильчук Надія Ничипорівна; вчителі математики, фізики, інформатики: Пашковська Наталія Іванівна, Поліщук Валентина Сергіївна, Ровенець Оксана Андріївна, Федорчук Клавдія Федорівна, Якимець Надія Дмитрівна, Стахнюк Ігор Євгенійович (заступник директора з позакласної роботи), Доцик Ігор Іванович, Попруга Наталія Анатоліївна, Ковальчук Віктор Адамович; вчителі історії, географії, біології, хімії: Єніна Тетяна Вікторівна, Мірчук Лілія Володимирівна, Самборик Марія Петрівна, Чернюшок Наталія Василівна, Козак Людмила Миколаївна, Швед Людмила Миколаївна, Осовська Оксана Степанівна, Осовська Ольга Никифорівна; вчителі фізичного виховання, основ безпеки життєдіяльності та трудового навчання: Драганчук Павло Миколайович, Попач Вадим Валентинович, Котик Микола Ничипорович, Примак Геннадій Васильович, Покальчук Віталій Іванович, Лимар Ніна Самсонівна, Рошкован Євгенія Федосіївна, Прокопчук Іван Ілліч, Пастушок В 'ячеслав Костянтинович; вчителі предметів естетичного циклу, керівники гуртків: Вах Володимир Іванович, Гречка Ірина Ігорівна, Боровець Юрій Петрович, Жабчик Петро Федорович, Мельник Ірина Сергіївна. Багато років працює медичною сестрою школи Ірина Олегівна Ренжина, а бібліотечні справи школи веде Олена Михайлівна Старовойт, яка наслідуює свою попередницю першого бібліотекаря новозбудованої школи Софію Семенівну Січову. За вікову історію закладу понад 40 вчителів отримало знак "Відмінник освіти України ", 19 з них працюють в закладі і сьогодні, ще більше наших колег в різні роки отримували звання " Вчитель - методист ", на сьогодні в закладі працює 20 таких вчителів, більше десятка вчителів, в тому числі 5 чоловік зараз, носили і носять звання " Старший вчитель". В різні роки в школі працювало понад 70, в тому числі 43 зараз, вчителів вищої категорії. Неодноразово вчителі школи ставали переможцями та лауреатами районних та обласних конкурсів " Вчитель року ", " Класний керівник року ".
Березнівська загальноосвітня І-Ш ступенів школа № 2 на початку третього тисячоліття - це заклад, що постійно оновлюється, заклад, який перебуває в постійному педагогічному пошуку. В школі, що розмістилась на території в чотири гектари і загальна площа якої понад 8,8 тисяч квадратних метрів є 56 класних кімнат, кабінетів, лабораторій, які займають 6,7 тисяч квадратних метрів площі. В школі функціонує 3 майстерні, комп'ютерний клас, актовий та спортивний зали, бібліотека, їдальня.
Герб Березнівської загальноосвітньої І- ІІІ ступенів школи №2містить дві жовто-сипі стрічки та зображення герба міста Березне, що символізує місцезнаходження закладу. В нижній частині - дата створення парафіяльної школи, навчального закладу, з якого поетапно утворено школу № 2 міста Березне Рівненської області Напис "Біла школа" символізує історичну назву закладу серед населення міста. Набір символів в центрі герба вказують на багатовекторність напрямків роботи школи, історичні традиції та прогресивні плани на майбутнє. Вперше герб був використаний в 1995 році під час святкування 130-річчя закладу. Автор ескізу- Іван Васильович Ходоровський.
Прапор школи - це біле полотнище, на якому розміщено герб школи. Білий колір символізує історичну назву закладу. Довжина прапора 1,8 м, ширина - 12 м. Герб розміщений в центрі полотна в квадраті висотою 0,6 та шириною 0,6 метра. Знамено має о дну лицеву сторону. Вперше прапор використано 31 травня 2005року під час проведення Свята останнього дзвоника 2004 - 2005 навчального року. Полотнище прапора подароване школі випускниками 2005року. День 31 травня визнано Днем символів (герба і прапора) Березнівської загальноосвітньої І- III ступенів школи № 2. Автор ідеї створення прапора - директор школи, Заслужений вчитель України Віктор Михайлович Єнін.

Copyright © БЦСПШБ.