34600
 Рівненська область
 м.Березне
 вул. Київська, 7
 тел.: (03653) 5-45-35

е-mail: lib_berezne@ukr.net
           biblberezne@gmail.com
Skype: bereznelibr


 Березнівська ЦРБ
 Березнівська ЦРБ
 Бібліотека-філія
 Бібліотека-філія
 Бібліотека-філія
 ПШБ смт. Соснове
 ПШБ с. Городище
 ПШБ с. Білка
 ПШБ с. Маринин
 ПШБ с. Голубне
 ПШБ с. Грушівка
 ПШБ с. Зірне
 ПШБ с. Князівка
 ПШБ с. В. Поле
 ПШБ с. Моквин
 ПШБ с. Малинськ
 ПШБ с. Бронне
 ПШБ с. Балашівка
 ПШБ с. Друхів
 ПШБ с. Кургани
 ПШБ с. Прислучі
 ПШБ с. Яцьковичі
 ПШБ с. Яринівка
Свята, обряди, легенди, традиції
с. Князівна
Село Князівка, Рівненської області, Березнівського району розташоване на берегах річок Случ та Бобер за 17 км. на схід від районного центру.
У селі нараховується 460 дворів . Тут побутують народні назви вулиць-островів. А називають їх так тому, що колись прибувала вода з річки і підтоплювала частину села. Вулиця була як на острові. Звідси й пішла назва. "Трихонівка" - колись на горі жив дуже старий дід Трихон.
"Піщанка" - піщана й не родюча земля. "Хутор"- вулиця яка знаходиться далеко від села, роз'єднує вал через гало: "Живуть як на хуторі", кажуть у народі. "Млинок" - декілька хат, розміщених на болотистій землі поблизу ставка. Там стояв млин. Далі "Підставок"- також декілька хат. "Млинок і "Підставок" це одна велика вулиця, яка простягнулася далеко в ліс. А ще є "Горобіївка", "Собача" та "Молодіжна".
В Князівці є багато озер : "Гниле", "Кринка", "Чепіль", "Княже" та багато інших. Найбільше озеро - це "Княже". Його глибина досягає місцями до 8 м., ширина до 1 км.
Є також урочища: панське, комарова лучка, нива, березник, гумнища, заперегородь, залестє, кринка, смолова града, куп"є, великий город, виходське гало, мостища.
Розмовний діалект князівців відрізняється від навколишніх сіл району.
Наприклад, у Князівці - "велика хустка", в Тишиці- "гіда", "вокно"- у Вітковичах- "гокно".
В селі Тинному, що за 7 км від Князівки, люди ставлять наголос на "и", "е" : "хлиб", "лиї" з протягом. Одну й ту ж пісню співають по різному.
А ще в селі ростуть дуби, які не одну війну бачили, не одну історію розказали б. Є дуби яким по 700-1000років. Люди розповідають багато цікавих історій про дуби.
Хочеться розповісти про лелек, які поселяються в Князівці. Налічується більше 12 гнізд білих лелек і одне гніздо чорні лелеки звили аж далеко в лісі. Люди кажуть: "Де сіно косив?", - "коло буськового кубла". Прилітають вони і до села. Кожної весни люди ждуть їх повернення. В народі кажуть, що щаслива та сім'я, якщо біля хати лелеки гніздо звили.
Займається населення у вільний час від повсякденної праці риболовлею, бджільництвом та ткацтвом. Житель села Беб'як Петро Васильович все своє життя присвятив "божій комасі", як він каже. Усі вулики в нього бортні "дупленки". Вуликам по 200 років а то й більше, ще його діда, прадіда. Меду Петро Васильович не продавав. Він тримав
його для пригощання гостей, а з воску робив свічки для свят, весілля.
В річках водилася дуже велика риба. Один чоловік хотів перейти через річку Бобер, бачить у воді дуб лежить. Думає: -"Перейду", як ступив , так і шубовснув у воду. А це був такий великий сом.
А ще кажуть, що між селом і хутором протікає русло нафти. Є великі запаси білої глини. Найкраща глина по якості жовта для виготовлення цегли. В Князівці чудова природа і привітні люди.
Легенди
Байки
Дитячі ігри
Весільні пісні
Жартівливі пісні
Князівське весілля "Коровай"
Свята, обряди, традиції
с. Богуші

Сценарій обряду "Одруження"

Свята, обряди, традиції
с. Друхів

Весільний обряд

Назад


Рівненська державна обласна бібліотека для юнацтва
Рівненська обласна бібліотека для дітей
Рівненська обласна бібліотека для дітей


Надрукувати сторінку
МЕТА - Украина Український портал Rated by PING Портал Укрнет Google Yandex

Copyright © 2007-2015 БЦСПШБ.